Kůže nebo useň?

Kůže - useň. Co to vůbec znamená?

 

Pokud bereme kůži jako materiál, hovoříme o nezpracované  surovině.  Všichni víme, že kůže se využívalo již od pradávna k výrobě například obuvi, ošacení, zateplení, jako podložka, pokrytí sezení nebo také jako batoh nebo taška místo nádob na ukrytí různých předmětů či potravin apod. 

 

2.druhy 095 P9231138 ostrich cerveny DSC_3859

Z čeho se kůže skládá?

Každá kůže, at´ lidská či zvířecí, se skládá ze tří vrstev. Epidermis, dermis a hypodermisEpidermis je svrchní, tenká pokožka, poskytuje ochranu před vnějším prostředím.  Pod touto vrstvou se nalézá dermis, který kůži poskytuje podporu a sílu, obsahuje velmi důležitý jak pro nás tak i pro zpracování kolagen. V dermis se nachází hojně cév, žil a nervů, přivádí živiny a podporuje pevnost kůže. Hypodermis  je nejspodnější vrstvou kůže, mimo jiné obsahuje tukové buňky.

 

DSC_0504 DSC_0506 DSC_0507 DSC_0508

 

Pokud se kůže zpracovává za účelem usně, tedy materiálu, pak se použije dermis. Co to ale znamená? Velmi jednoduše řečeno, přetváříme kůži na useň. Jako synonymum často  používáme  výraz  pouze "kůže".  Důvod činění je jednak proto, že je kůže měkká, jednak  za sucha nepodléhá zkáze. Zpracování kůže dochází mnoha různými způsoby. Například  solením,měkčením, mořením, mízdřením, mazáním, loužením, barvením atd. 

 

IMG_6998 IMG_6996 IMG_7005

 

Jedná se o složitější proces než dojde k možnosti kůži používat (v našem případě) jako materiál na výrobu obuvi či opasků a dalších produktů. 

 

DSC_5229 front all

 

Hotový výrobek z kůže by se neměl dostat do vody. Pokud ano, je třeba, aby se nechal uschnout ve větraném prostoru, ne na přímém slunci ani u topení nebo kamen či trouby. Taktéž je velmi důležité, aby se o výrobky řádně pečovalo. Tím je myšleno dostatečně promazávat krémy, které jsou určeny na pravou ( přírodní kůži). V opačném případě se mohou polámat vlákna a tím zkrátit životnost výrobku, což by asi nechtěl nikdo z nás.

 

 

 

 

ostrich brown lace front