Kontroverzní téma

Tentokrát se dotkneme velmi kontroverzního tématu a to, výroba z pravé nebo-li přírodní kůže. S tím samozřejmě souvisí využití zvířat.

 

 

navrh9

 

 Jakým způsobem se kůže na výrobu získává?

Bud´ se jedná o faremní chov (v ČR drůbežárny, chov skotu, prasata v rámci zásobování obyvatel nebo jako fyzická osoba pro své soukromé účely doma- chov králíků, nutrií apod....). V JAR, Zimbabwe, Botswaně se také mnozí zabývají faremním chovem např. krokodýlí farmy. Nejen, že zde získá spoustu osob pracovní místo, tedy svoji obživu, ale hojně se také tyto faremní chovy využívají pro turismus. Např. v Zimbabwe v městečku Victoria Falls  najdete krokodýlí farmu, kde chovají krokodýli na maso a hlavně pro kůži. Ve stejném areálu si můžete zakoupit jejich výrobky. Kabelky, opasky, obaly, aktovky a další. Farmou Vás provede průvodce, který vám vysvětlí vše o životě krokodýlů. V Africe jsou faremní chovy tak běžné, že se nad tím nikdo nepozastavuje.

 

 

IMG_20190411_135033 IMG_20190411_144223 IMG_20190411_144441

 

 

Druhý způsob je získávání kůže díky lovům.  Nejen, že je opět do činností zapojeno mnoho lidí, kteří v tomto oboru získávají svoji obživu, ale zároveň samotný farmář za získání finan. prostředků od lovce, může tyto peníze použít pro další potřeby chodu farmy. Jen pro zajímavost. Podle výpočtů přispěli lovci v období 2016-2017 do jihoafrické ekonomiky 13,6 milirad R ((909 milionů USD). A to jsou pouze přímé příspěvky. Odhaduje se, že v roce 2016 lov trofejí přispěl k jihoafrickému hospodářství téměř 2 miliardami (130 880 815,00 USD). Mimo jiné se také ukázalo, že 70 % až 80 % výdajů od lovců míří nejen k samotným lovům, ale také do ubytování a  v oblasti zpracování trofejí.1

 

lov  P1210980_Moment

 

 

Lovem se člověk živil od pradávna. Využíval nejen maso, ale také kůži. Kůži pro její kvalitu, trvanlivost, pevnost. 

 

 

P9231206 campari P1150643

 

Přesto však spousta lidí výrobu z pravé kůže odsuzuje. Odsuzují jak faremní chov, tak lovy a myslivost.

 

Pokud by však nemohl být faremní chov, nemohl by být chov dobytka ( a dalších) nemohli bychom z nich produkty ani konzumovat.  

A nejen, že převážná většina z nás si jídelníček bez živočišných produktů nedokáže představit, ale i mnozí odborníci tvrdí, že NEkonzumentace živočišných produktů je nezdravá.  Samozřejmě však záleží na každém z nás, co preferuje.

 

Kdy ale zvěř méně trpí? Když je ulovena jednou, rychlou ranou nebo když na příklad na pakoně zaútočí tlupa lvic a ztrhávají maso z pakoně za živa? Nebo stovky pakoňů při brodění řekou, aby se dostali na druhou stranu, popadají do řeky, kde je roztrhají krokodýli.  Ano, spousta z nás řekne..."ale to je příroda"... Není však příroda moc krutá? 

 

Botswana  6 chcipli

 

zdroj: 

Counting the contribution of hunting to South Africa's economy. [online]. Copyright © 2010 [cit. 08.07.2020]. Dostupné z: https://theconversation.com/counting-the-contribution-of-hunting-to-south-africas-economy-106715