Víte co je CITES?

Jedná se o povolení např.  na zboží, které jste si zakoupili v cizině a rádi byste si ho odvezli domů.  Povolení se vztahuje dle zákona o obchodování s ohroženými druhy č. 100/2004 Sb. Tento dokument byste měli obdržet v obchodě, kde zboží zakoupíte.Pokud ne, vyžádejte si jej. Neriskujte, že vám bude zboží na hranicích zabaveno. Např. z Afriky se jedná o krokodýlí, hroší, sloní nebo hadí kůži -krajta. Navíc produkty ze sloní kůže nemůžete dovážet pro komerční účely. Pouze pro vlastní potřebu.

Tato povolení se samozřejmě netýkají pouze zboží, ale jak jistě víte i v jiných oblastech. Např. dovoz živých zvířat, potravin, květin, trofejí atd.

Přesné znění co je CITES:

Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Úmluva byla sjednána v roce 1973 ve Washingtonu. Jejím cílem je ochrana ohrožených druhů živočichů a rostlin před hrozbou vyhubení v přírodě z důvodu nadměrného využívání pro komerční účely. Úmluva reguluje zejména obchod s exempláři ohrožených druhů získaných z volné přírody, kontroluje však i obchod s živočichy odchovanými v zajetí nebo člověkem vypěstovanými rostlinami druhů, které jsou v přírodě ohroženy. 

Více se můžete dozvědět na stránkách Ministertvu životního prostředí

 

export_cites  3 kopie