Kdo by nechtěl vidět to, co objevil Dr. David Livingstone? Kdo by nechtěl slyšet bouřlivý hluk Viktoriiných vodopádů (Mosi-oa-Tunya) a proletět se nad nimi helikoptérou? Projet se na slonech nebo navštívit krokodýlí farmu a zažít fantastický večer na „Bauma“ večeři zahalen a namalován stejně jako místní a nechat se „vtáhnout“ do rytmických tónů bubnů. Projet se po řece Zambezi a za pohrávajícího třpytu na hladině řeky zapadajícího slunce, pozorovat hrochy, krokodýli a dlaší druhy zvěře. 

Téměř celé území Zimbabwe zaujímá náhorní plošina Matabele o průměrné nadmořské výšce 1000 až 1200 m. Podnebí Zimbabwe je tropické, horké. Průměrná teplota nejteplejšího měsíce října nepřevyšuje většinou 23 °C, v nejchladnějším měsíci červnu kolísá mezi 2 °C až 15 °C.

VIKTORIINY VODOPÁDY MOSI-OA-TUNYA

Jedny z největších vodopádů na světě. Nacházejí se v Jižní Africe na řece Zambezi na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe. Řadí se na třetí místo mezi nejmohutnější vodopády světa. (Mezi nejvyšší vodopády Jihoafrické republiky se řadí na druhé místo Tugela Falls v provincii KwaZulu-Natal.)

Šířka vodápu je 1800m. Voda padá dolů z útesu vysokého 120 m do úzkého (130 m) a hlubokého (140 m) kaňonu v čedi.

DR. DAVID LIVINGSTONE (1813–1873)

Skotský misionář, lékař, cestovatel a bojovník proti otroctví. První člověk, který přešel Afriku napříč v její jižní části. Podle jazyka domorodých „MOSI_OA_ TUNYA“ – hřmící kouř, patřící k jedněm největším vodopádům na světě, rozkládající se na hranicích mezi Zambií a Zimbabwe v regionu Jižní Afriky. Jen na okraj, určitě víte, že jeho následovatelem a velkým obdivovatelem již od dětských let, byl český cestovatel Emil Holub, který je autorem první mapy Viktoriiných vodopádů.

ZAMBEZI RIVER

Protéká Zambezí, Angolou a Mosambikem. Povodí má rozlohu 1.330km2. Je 4. nejdelší africkou řekou a nejdelší, která se vlévá do Indického oceánu. Je na ni postaveno pouze 5 mostů. Průměr průtoku 7.000m3/s. Pramení v n.v. 1.500m (někde se uvádí 1.100m).

JIŽNÍ RODÉZIE

Od roku 1980, kdy Spojené království oficiálně udělilo kolonii Jižní Rhodesie samostatnost, je stát nazýván ZIMBABWE.